12.03.2013, 09:04

Правовий статус багатодітних сімей

Не кожен громадянин нашої країни зважиться мати трьох і більше дітей. Але ті, хто їх має, попри нелегкі будні, вбачають у дітях своє натхнення і відраду, велику радість і підтримку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей» № 1343-VI від 19.05.2009р.(набрав чинності з 1 січня 2010р) передбачено надання пільг багатодітним сім’ям та дітям з багатодітних сімей, спрямований на вдосконалення державної системи соціального захисту багатодітних сімей і кожного з її членів, підвищення життєвого рівня таких сімей.

Багатодітна сім’я – сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або одна мати (один батько), яка (який) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.

Згідно Постанов Кабінету Міністрів України № 474 від 2 березня 2010р «Деякі питання виготовлення і видачі посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї», № 395 від 02.06.2010р «Питання виготовлення в видачі посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї»., наказу Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту «Про затвердження Інструкції про порядок видачі посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї» № 1947 від 29.06.2010, батькам і дітям з багатодітних сімей видаються посвідчення встановленого зразка.

Посвідчення видаються одному з батьків за місцем його реєстрації протягом одного місяця після подання наступних документів до відділу у справах сім’ї та молоді Стрийського міськвиконкому:

• заяви батька або матері про видачу посвідчень;
  • копії свідоцтва про народження всіх дітей;
  • копії сторінок паспорта батька та матері з даними про прізвище, ім’я, по батькові, дату його видачі і місце реєстрації та індифікаційний код;
  • довідка про склад сім’ї (затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22 липня 2003 року № 204);
  • фотокарток (батьків та дітей) розміром 30*40 міліметрів;
  • довідки про, те що за місцем реєстрації батька або матері посвідчення структурним підрозділом не видавалися ( у разі реєстрації батьків за різним місцем проживання).

Посвідчення видаються безоплатно.

Строк дії посвідчень визначається окремо для кожної багатодітної сім’ї і встановлюється з урахуванням перебування в сім’ї не менше трьох дітей у віці до 18 років. Дітям з багатодітної сім’ї посвідчення видаються з шести років.

У посвідченні дитини з багатодітної сім’ї наклеюється фотокартка від 6 до 13 років та від 14 до 18 років.

У разі пошкодження, втрати посвідчення або зміни прізвища, імені та по батькові, встановлення розбіжностей у записах видається нове посвідчення після подання усіх документів, передбачених законодавством для його видачі. Старі та пошкоджені посвідчення повертаються структурному підрозділу, що його видав.

Право на пільги мають особи, занесені в управлінні праці та соціального захисту населення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону дитинства» багатодітні сім’ї мають право на 50-відсоткову знижку плати за користування житлово-комунальними послугами в межах норм, визначених законодавством; діти з багатодітних сімей мають право на безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів; щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів; першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація; безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів; безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей».

З 1 січня 2012 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства»» в частині включення до складу багатодітної сім’ї дітей, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

У випадку якщо термін дії посвідчення сім’ї закінчується в 2012 році для продовження терміну дії наявних посвідчень багатодітній родині потрібно подати до відділу у справах сім’ї та молоді Стрийського міськвиконкому такі документи: копію 1, 2, 10, 11 сторінок паспорта дитини, яка навчається; довідку з навчального закладу дитини про навчання за денною формою; довідку про склад сім’ї. Термін дії посвідчення продовжується до закінчення навчального року, тобто 30 червня поточного року.

Якщо особа з багатодітної сім’ї віком від 18 до 23 років навчається за денною формою навчання, але одружена або має дитину, відповідно до п.1 ст.35 Цивільного кодексу України вона набуває повної цивільної дієздатності, тобто втрачає статус дитини.

Починаючи з вересня 2010 року посвідчення статусу багатодітної сім’ї отримали 403 сім’ї та 620 дітей отримали посвідчення дитини з багатодітної сім’ї.

За додатковою інформацією просимо звертатися у відділ у справах сім’ї та молоді Стрийського міськвиконкому. (вул.Шевченка,71 каб.30; т. 7-14-18).

Відділ у справах сім’ї та молоді
Стрийського міськвиконкому